logo
g

Magda, miłość i rak

Magda, miłość i rak

Film dokumentalny opisuje historię młodej kobiety, której radość życia stała się lekarstwem na chorobę nowotworową. Jednak najważniejszą motywacją do pokonania raka była wiadomość, że Magda ma dla kogo żyć.

Magda Prokopowicz cztery lata temu, w wieku 27 lat, zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. W tym samym czasie spotyka swojego życiowego partnera. Jednak najbardziej wyjątkową rzeczą, która dodatkowo zmotywowała bohaterkę do walki z chorobą, była wiadomość o tym, że jest w ciąży. Cierpienie podczas trudnych zmagań z rakiem zwłaszcza podczas radykalnej operacji i chemioterapii, przeplata się ze szczęściem, jakie kobieta przeżywa będąc w ciąży. Największym cudem okazał się zdrowy synek Leonek, który dał Magdzie siłę i chęć życia by pokonać chorobę.

Przedpremierowy pokaz filmu miał miejsce 6 października 2009 w KINO.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Pokaz filmu był także oficjalnym rozpoczęciem działalności Fundacji Magdy Prokopowicz "Rak'n'Roll. Wygraj życie", której celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości zycia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet i kobiet w ciąży. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, usmiechu i radości.

Jak powiedział po pokazie filmu dr Jerzy Giermek z Kliniki Nowotworów Piersi Centrum Onkologii w Warszawie, rak piersi występuje u 1:3000 – 10000 ciężarnych. Obserwuje się stały wzrost zapadalności, zgodny z trendami demograficznymi. Ciąża nie pogarsza rokowania pacjentek z rakiem piersi. Nie wykazano różnic w wynikach leczenia u chorych w tym samym stopniu zaawansowania klinicznego będących w ciąży i nie ciężarnych. Jednak ze względu na opóźnienia diagnostyczne w rozpoznawaniu raka, które wynoszą 2-7 miesięcy kobiety będące w ciąży zgłaszają się z rakiem piersi w wyższym zaawansowaniu.

Aborcja nie poprawia wyników leczenia. W ciąży dopuszczalne jest wykonywanie większości badań diagnostycznych z wyłączeniem scyntygrafii i badań obrazowych z wysoką dawką promieniowania jonizującego. Dopuszczalne jest badanie mammograficzne. Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od typu raka, zaawansowania nowotworu oraz wieku ciąży. Leczenie chirurgiczne możliwe jest we wszystkich trymestrach ciąży. Zalecane są operacje radykalne ze względu na przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego. W drugim i trzecim trymestrze (do 35 tygodnia) u ciężarnych pacjentek może być zastosowana chemioterapia. Podawane cytostatyki powinny być skuteczne w leczeniu raka piersi, o dużej masie cząsteczkowej, mocno wiążące się z białkami osocza, trudno rozpuszczalne w tłuszczach. W leczeniu raka piersi u ciężarnych przeciwwskazana jest hormonoterapia. Radioterapia dopuszczalna jest jedynie ze wskazań życiowych.

W Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie w latach 1995 – 2008 leczono 29 chore na raka piersi będące w ciąży. 18 pacjentek w trakcie ciąży było leczonych chemioterapią (16 neoadjuwantową i adjuwantową, 2 paliatywną) obydwie pacjentki leczone paliatywnie były także ze wskazań życiowych napromieniane. 17 pacjentek urodziło zdrowe dzieci, które nadal żyją i rozwijają się prawidłowo. W jednym przypadku doszło do wewnątrzmacicznej śmierci płodu w 26 tygodniu ciąży. 3 pacjentki miały usuniętą ciążę. Wyniki leczenia były podobne jak u pacjentek nie będących w ciąży w tym samym stopniu zaawansowania. Stwierdzono natomiast lepszą tolerancję chemioterapii przez kobiety ciężarne.

d
logo