logo
g

Moda na solaria trwa, ale... opalajmy się z głową

Zwyczaj opalania się jest związany z kulturą, obyczajowością, z szerokością geograficzną i klimatem. Np. w Chinach nie ma solariów w ogóle. Są za to gabinety rozjaśniania skóry: w tym kraju jasna skóra kojarzy się ze zdrowiem, młodością i urodą.

Inaczej niż w Europie, gdzie pozytywne skojarzenia wzbudza opalenizna. Brakuje nam najwyraźniej słońca przez znaczną część roku - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Ewa Trznadel-Budźko z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Rynek Zdrowia: – Wiele osób regularnie odwiedza gabinety kosmetyczne wyposażone w solaria. Z drugiej strony wiadomo, że takie sesje wymagają rozsądnego dawkowania. To jak w popularnym powiedzeniu, że wszystko co miłe jest dla ludzi, ale trzeba umieć korzystać z uroków życia...

Prof. Ewa Trznadel-Budźko: – Dokładnie tak. We wszystkim musi być umiar i w opalaniu również, zarówno w solarium, jak i na plaży. Oparzenie promieniami ultrafioletowymi emitowanymi przez słońce oraz lampy zainstalowane w solariach jest niebezpieczne dla skóry i dla naszego zdrowia.

– Jak zatem rozsądnie opalać się w solarium i co na ten temat mówią lekarze i kosmetolodzy?

– Wyróżniamy 6 fototypów skóry, określających jej podatność na oparzenia w wyniku ekspozycji na światło słoneczne. Te ustalenia obowiązują wszystkich dermatologów i personel salonów urody i tego uczymy na studiach kosmetologicznych m.in. na Uniwersytecie Łódzkim. Znając fototyp skóry klienta można mu odpowiedzialnie doradzić i zastosować odpowiedni czas naświetlania. W ten sposób nie dopuścimy do ostrych zmian rumieniowych, a jedynie powodujących stopniową opaleniznę.

– Czyli nawet opalanie w solariach jest już przedmiotem studiów?

–  Edukujemy właśnie po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z solariów. Lepiej postępować w ten sposób, niż być Don Kichotem przekonującym, żeby w ogóle się nie opalać. Nie ma co stosować zakazów by nie wkładać palaca między drzwi, należy natomiast wyjaśniać jak postępować, aby sobie nie zaszkodzić.

– Są jednak kraje np. Niemcy, gdzie wprowadzono ustawowy zakaz korzystania z solariów przez osoby poniżej 18. roku życia, ponieważ korzystanie z łóżek opalających i lamp kwarcowych może być niebezpieczne dla ich zdrowia. Podobne przepisy mają obowiązywać w Anglii i Walii od 8 kwietnia 2011 roku, a w Szkocji już obowiązują.

– Młoda skóra zawsze jest bardziej wrażliwa na promieniowanie. Ale w przypadku tych przepisów, jak sądzę, bardziej chodzi o odpowiedzialność prawną, niż o względy czysto zdrowotne.

Jeżeli obywatel jest dorosły, sam odpowiada za swoje postępowanie i decyzje. Natomiast przed 18. rokiem życia odpowiedzialność za wszelkie decyzje ponosi opiekun. Najwyraźniej ustawodawca chciał dać do zrozumienia, że właściciel solarium nie może decydować w imieniu nastolatka, a tym bardziej decydować nie może sam nastolatek.

Co do lamp kwarcowych: mówienie o nich w kontekście solariów jest nieporozumieniem. Tradycyjnie kwarcówką nazywamy urządzenia, które emitują promienie UVC. Od około 30. lat żadna nowoczesna placówka upiększająca ani lecznicza nie stosuje kwarcówek. Głównie dlatego, że emitowane przez nie promieniowanie jest najbardziej rumieniotwórcze. Zamiast nich są powszechnie stosowane w solariach i jednostkach medycznych prowadzących światłolecznictwo, lampy, które emitują promienie UVA. W lecznictwie jest wykorzystywane jeszcze promieniowanie UVB

PW/Rynek Zdrowia
 

d
logo