logo
g

Orzechy włoskie chronią przed rakiem piersi

Źródło: onet.pl/PAP

Orzechy włoskie chronią przed rakiem piersi

Negatywna ocena kliniczna nie zawsze oznaczała, że w pracowni wykonuje się złej jakości badania. Pochopne wyciąganie wniosków z wyników audytu może wyrządzić największą krzywdę pacjentkom, które zrezygnują w ogóle z wykonania badań...

Orzechy włoskie dostarczają organizmowi kwasów omega-3, antyoksydantów oraz fitosteroli - związków, które zmniejszają ryzyko raka piersi - poinformowali naukowcy z USA podczas Spotkania Amerykańskiego Związku Badań Raka.
 

Doktor Elaine Hardman z Marshall University School of Medicine wraz z zespołem badała myszy, którym podawano orzechy włoskie w ilości odpowiadającej 57 gramom dziennie dla ludzi. Myszy kontrolne były na standardowej dla zwierząt laboratoryjnych diecie.

Badania wykazały, że jedzenie orzechów włoskich znacząco zmniejsza częstotliwość występowania raka sutka, a u myszy, u których doszło do rozwoju nowotworu guzy były mniejsze i rozwinęły się później.

Dalsze analizy dowiodły, że zwiększona konsumpcja zawartych w orzechach kwasów omega-3 oraz innych korzystnych dla zdrowia składników orzechów takich jak przeciwutleniacze (zabezpieczające organizm przed działaniem wolnych rodników) i fitosterole zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka.

Zdaniem autorki badań, praca jej zespołu dowodzi, że uwzględnienie orzechów włoskich w naszej diecie może pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na raka sutka.

"Orzechy są lepszą i dużo zdrowszą przekąską niż ciastka, frytki czy czipsy" - przekonuje dr Hardman.

d
logo