logo
g

SPECJALISTYCZNA BIELIZNA DLA KOBIET PO OPERACJACH PIERSI

Pacjentki po zabiegach chirurgicznych w obrębie piersi powinny nosić specjalną bieliznę z kilku ważnych powodów: 

Bezpośrednio po zabiegu mastektomii lub operacji oszczędzającej wskazane jest noszenie stanika pooperacyjnego, którego zadaniem jest utrzymać opatrunek oraz lekko go ucisnąć, a także podtrzymać pozostałą pierś. Staniki pooperacyjne uszyte są  z dobrych gatunkowo materiałów z dodatkiem bawełny. Taśmy i inne elementy wykończenia są bardzo delikatne, aby nie powodować podrażnień. Stanik pooperacyjny umożliwia noszenie protezy tymczasowej, a specjalistyczne staniki  zawierają materiały wiskozowe służące do uzupełnienia ubytku.

Założenie stanika pooperacyjnego ma też ogromne znaczenie dla dobrego psychicznego samopoczucia kobiety, ponieważ pozwala na wypełnienie ubytku tuż po operacji i godne przetrwanie okresu do zdjęcia szwów, zejścia obrzęku i założenia dopasowanego stanika i docelowej protezy lub rekonstrukcji piersi.

Priform jako protezę tymczasową można nosić bezpośrednio na ciele lub włożyć do kieszonki biustonosza pooperacyjnego. Produkt ten wykonany jest z bardzo delikatnego materiału, uwzględniającego bolesność i obrzęk tkanek po zabiegu. Jednocześnie nadaje się do prania w wyższych temperaturach (60stC). Wielkość można regulować poprzez ujmowanie lub dodawanie materiału wypełniającego. W późniejszym okresie Priform może służyć jako proteza nocna.

  

Bezpośrednio po zabiegach rekonstrukcji, a także powiększania, pomniejszania lub korekcji piersi, wskazane jest noszenie bielizny kompresującej. Stabilizacja i odpowiedni tzn. równomiernie rozłożony ucisk spełnia funkcję podtrzymującą piersi, przeciwobrzękową, przeciwzakrzepową, a w rezultacie przeciwbólową. Ogromne znaczenie ma również stabilizacja gojących się tkanek – zrost następuje szybciej, blizna jest cieńsza, efekt kosmetyczny lepszy.

 W niektórych przypadkach pacjentka potrzebuje pasa kompresującego zakładanego na stanik, w celu dodatkowego ustabilizowania ekspandera. I pas, i stanik dobiera się przed zabiegiem, po konsultacji z lekarzem operującym.

Bielizna kompresująca noszona jest przez pacjentki przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, przez większą część doby, z tego powodu powinna być bardzo dobrej jakości, wygodna, komfortowa, trwała, łatwa w użytkowaniu. Z tego też powodu pacjentki często wybierają ją w kolorze czarnym.

Kobiety noszące zewnętrzne protezy piersi potrzebują bielizny spełniającej funkcje protetyczne, a więc podtrzymującej i stabilizującej protezę. Dlatego dobry biustonosz protetyczny powinien posiadać następujące elementy:

- kieszonkę, gdzie umieszcza się protezę

 - szersze i wyściełane ramiączka dla odciążenia barku i zapobiegania wpijania się w ciało, regulacja powinna znajdować się z tyłu (nie   na  szczycie barku)

- wyższy szew środkowy dla lepszej stabilizacji i utrzymania protezy

- dodatkowo zabezpieczony dekolt oraz okolice pach poprzez specjalne elastyczne taśmy, co zapobiega wystawaniu protezy

- wyjątkowo dokładnie wykończone wszystkie elementy stanika, aby uniknąć podrażnień wrażliwej po zabiegu skóry

- zapięcie na trzy rzędy haftek dla idealnego dopasowania do obwodu tułowia, 

- w stanikach dedykowanych kobietom z dużym biustem powinny znajdować się wyjątkowo wygodne ramiączka, wyżej skrojony dekolt, szerszy pas pod biustem, elastyczne stalki po bokach modelujące sylwetkę.

 

Biustonosze protetyczne powinny być szyte z dobrych gatunkowo tkanin. Zwykle są to mieszanki bawełny z materiałami elastycznymi takimi jak Tactel, Lycra Soft i inne, co gwarantuje wysoką jakość produktu tzn. fason biustonosza utrzymuje się przez wiele miesięcy, również w wypadku podtrzymywania dużego biustu i protezy oraz wielokrotnego prania. Również wszystkie materiały wykończeniowe są certyfikowane, dlatego produkty te mają status produktów medycznych.

 

Osobnym rozdziałem są kostiumy kąpielowe. Wszystkie mają wszyte dwie kieszonki, aby włożyć protezę (zwykłą, a jeszcze lepiej pływacką). Zwykle kostiumy dla kobiet noszących protezę są bardziej zabudowane, większość z nich, z przodu, posiada siateczkę modelującą, aby ukryć niedoskonałości sylwetki. Co rok ukazuje się nowa kolekcja, a w niej kilkadziesiąt modeli w modnych kolorach i fasonach, jedno i dwuczęściowe. Istotną sprawą jest właściwe użytkowanie kostiumu kąpielowego – pranie w temperaturze podanej na metce (włókna elastyczne tracą swoje właściwości w wysokich temp.), pranie i dokładne płukanie po każdym korzystaniu z basenu, solanki, morza.                                                                                                                                                                                                                                             

Kobiety po operacjach piersi wymagają od producentów bielizny, aby oprócz spełniania kryteriów protetycznych, była piękna i kobieca, czasami seksowna i uwodząca. Coraz częściej pytają o figi, stringi, bieliznę nocną, koszulki, bieliznę kolorową i koronkową – te wszystkie potrzeby jesteśmy w stanie, jako producent bielizny dla kobiet po operacjach piersi, zaspokoić. Każdej wiosny i jesieni wprowadzamy kilka nowych modeli w różnych kolorach i wzorach, uwzględniając aktualne trendy modowe, kryteria protetyczne i oczekiwania naszych klientek.

 

Więcej informacji nt. produktów dla kobiet po zabiegach na piersi na stronie www.amoena.pl

 

Anna Dołbeń

Amoena 

d
logo