logo
g

Sposób na raka: usunięcie uszkodzonych genów

Sposób na raka: usunięcie uszkodzonych genów

University College London (UCL) rozpoczął program, którego celem jest popularyzacja nowego narzędzia medycyny prewencyjnej - powszechnego badania przesiewowego - by wykryć nowotwór. Uczelnia ta zamierza też promować badanie embrionów, których rodzice - nosiciele wadliwego genu - nie chcą przekazywać go swojemu potomstwu. W ten sposób lekarze zbadają embriony i usuną uszkodzone geny. Jak dowiedział się „Times", po raz pierwszy z testów genetycznych predyspozycji do zachorowania na raka piersi, jajników i prostaty mogą skorzystać osoby, które w swych rodzinach nie miały tych schorzeń.

Jak podaje "Polska" informacja o programie pojawiła się w chwili, gdy Paul Serhal, szef oddziału zapłodnienia wspomaganego przy Szpitalu University College, obwieścił narodziny pierwszej na świecie dziewczynki, której nie grozi zachorowanie na dziedzicznego raka piersi. Zanim dziecko przyszło na świat, lekarze zmodyfikowali DNA płodu, eliminując wadliwy gen BRCA1. Wszystkie kobiety w rodzinie ojca dziewczynki cierpiały na raka piersi wywołanego genem BRCA1. Jego obecność oznacza 80-proc. prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi i podnosi ryzyko zachorowania na raka jajników i prostaty.

Obecnie testy genetyczne pozwalają zidentyfikować osoby, którym grozi podwyższony cholesterol, a także zapadnięcie na cukrzycę czy chorobę serca. Badania przesiewowe na embrionach przeprowadzane dla wykrycia tak groźnych chorób jak mukowiscydoza czy pląsawica Huntingtona wciąż budzą kontrowersje. Zdaniem krytyków prowadzą do tworzenia „specjalnie zaprojektowanych dzieci". Lekarze bronią tej techniki, która pozwala eliminować zapadnięcie na wiele grożących życiu dziecka chorób.


http://cdn.go.idmnet.bbelements.com/logos/b2611_1.gif

Programem przesiewowych badań UCL objęto londyńską społeczność aszkenazyjskich Żydów, u których występuje podwyższone ryzyko dziedziczenia genów BRCA1 i BRCA2. Brytyjski narodowy ubezpieczyciel zdrowotny oferuje badania przesiewowe w kierunku genu BRCA, ale tylko kobietom, których krewni zachorowali na raka wywołanego obecnością mutacji. W przypadku wielu nosicieli wadliwego genu choroba nie występowała w ich rodzinach, dlatego nie poddawali się wcześniej badaniom.

W Wielkiej Brytanii urodziło się pierwsze dziecko wolne od genów wywołujących raka piersi. Oznacza to ogromny postęp w walce z chorobami dziedzicznymi. Lekarze z londyńskiego University College Hospital przebadali 11 zarodków, z każdego z nich pobierając jedną komórkę. Okazało się, że sześć embrionów miało w sobie wadliwy gen. Dwa embriony wolne od mutacji umieszczono w macicy, a jeden z nich się rozwinął.

- Dziewczynce nie grozi już dziedziczna odmiana raka piersi i jajników w dorosłym życiu. Rodzice nie muszą się obawiać, że przekazali córce w genach skłonność do choroby - mówi Paul Serhal, dyrektor oddziału wspomaganego zapłodnienia londyńskiej kliniki.

W ramach programu pilotażowego specjaliści z University College pracują teraz nad możliwością rozszerzenia badań genów BRCA1 i BRCA2, których mutacje najczęściej prowadzą do nowotworu piersi, na większą część populacji, w tym osoby, w których rodzinach nie występowała ta choroba. Analiza BRCA embrionów jest przedmiotem kontrowersji. Technika znana jako diagnostyka preimplantacyjna (PGD) była już stosowana do eliminacji u dzieci takich zaburzeń dziedzicznych jak mukowiscydoza czy choroba Huntingtona. Problem raka piersi jest wyjątkowy. Choroba nie musi w sposób nieunikniony dotykać dziecka od narodzin, niewykluczone też, że w późniejszym życiu się nie rozwinie. Jest też szansa, że jeśli już się pojawi, będzie można ją wyleczyć, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.

Polska/Rynek Zdrowia
2009-01-12 11:41:00

d
logo