logo
g

W Krakowie będzie PET, a może nawet dwa

Wojskowy Szpital Kliniczny będzie pierwszą lecznicą w Krakowie wyposażoną w PET. W placówce powstaje wysokospecjalistyczne centrum diagnostyki obrazowej i molekularnej
Trwają już prace przy adaptacji budynku. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu funduszy europejskich. Badania ruszą prawdopodobnie jeszcze w czerwcu br.
Wszystko wskazuje na to, że w Krakowie, poza szpitalem wojskowym również Szpital Uniwersytecki CM UJ ma szanse na PET, tyle, że mobilny. Rozmowy w sprawie instalacji aparatury szpital prowadzi z brytyjską firmą Alliance Medical.


W Polsce działa dziesięć urządzeń PET w: Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Olsztynie, Gliwicach i Kielcach.


Badania PET pozwalają m. in. na wczesne rozpoznawanie choroby nowotworowej, przerzutów lub wznowy, monitorowanie terapii, identyfikację chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
PET (pozytonowa tomografia emisyjna) jest badaniem z dziedziny medycyny nuklearnej. Opiera się na podawaniu minimalnej ilości fizjologicznych molekuł (glukoza, aminokwasy itd.), znaczonych atomami radioaktywnymi o bardzo krótkim półokresie rozpadu.


Czytaj więcej: 
diagnostyka obrazowa | inwestycje | PET (pozytonowa tomografia emisyjna) | 5. Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie | zakup urządzenia
 

Dziennik Polski, SA/Rynek Zdrowia

d
logo