logo
g

Wystawa plenerowa fotografii Izy Mocarnej-Pasiek CIĘCIE

Wystawa plenerowa fotografii Izy Mocarnej-Pasiek CIĘCIE

Wystawa plenerowa - boh_1.JPG

W plenerze parku przy Muzeum Pałacu w Wilanowie w dniach 6 i 7 czerwca 2009 miała miejsce niezwykła wystawa fotografii pt. CIĘCIE. Autorką pomysłu wystawy i fotografii jest Iza Moczarna-Pasiek, a organizatorem imprezy edukacyjnej jest Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei. Celem wystawy jest pomoc w lepszym zrozumieniu problemu, jakim jest choroba nowotworowa oraz wynikające z choroby i leczenia pacjenta zmiany w jego wyglądzie.

Podczas wystawy zostało przedstawionych 15 portretów kobiet, które utraciły włosy w skutek leczenia chemioterapią. Do każdego z portretów, dołączona jest intymna refleksja bohaterki o tym jak przeżywała chorobę, utratę włosów, jak na zmiany w ich wyglądzie reagowali ich bliscy. Specjalnie na tą okazję został wydany katalog zaprojektowany przez Kamilę Żurawską-Chwiszczuk.

Połączenie obrazu i wypowiedzi pozwoliło na stworzenie widzowi unikalnego wrażenia osobistego spotkania z bohaterkami portretów. Większość ze zwiedzających osób oglądając zdjęcia i czytając historie miało łzy w oczach – powiedziała Iza Moczarna-Pasiek – autorka wystawy.

Aż siedem z piętnastu portretowanych kobiet przyjechało do Warszawy na inaugurację wystawy. Podczas osobistych spotkań opowiadały jak wpłynął na nie udział w projekcie, jak bardzo wdzięczne są za pomysł Izie, która przyjechała na wernisaż z Berlina, gdzie mieszka na stałe. Zwiedzającym trudno było rozpoznać portretowane kobiety wśród gości, one same z trudnością odnajdywały się na zdjęciach. Włosy niesamowicie zmieniają. Każda z nich została powtórnie sportretowana pod swoim zdjęciem sprzed roku.

Kolejny raz okazało się, że sztuka jest świetnym nośnikiem idei pomocy osobom chorym, a chorzy wraz z bliskimi uczestnicząc w działaniach artystycznych wzmacniają wiarę w siebie i budują nadzieje na powrót do zdrowia i normalnego życia – powiedziała Monika Popowicz – prezes Fundacji Psychoonkologii Ogród Nadziei.

Wystawie towarzyszyły również inne aktywności, można było zasięgnąć porady psychoonkologia oraz uczestniczyć w zajęciach jogi leczniczej na trawie, prowadzone przez trenerkę - Martę Kostrzewską. Goście mogli wziąć udział w zbiórce pieniędzy, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na terapię dla chorych na nowotwór i ich bliskich.

Wystawa będzie kontynuowana w Kilku miastach Polski, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Bogatyni.

Iza Moczarna-Pasiek - fotografka, ur. 1972. Studiowała fotografię w Londynie, gdzie też pokazywała swoje pierwsze prace. Czas swój dzieli między Wrocław i Berlin, gdzie mieszka, pracuje i wystawia. Od kilku lat w ścisłym kręgu jej zainteresowań leży tematyka kobieca i przełamywanie stereotypów, które mocno zakorzenione w społeczeństwie określają wizerunek kobiety. Jest autorką pierwszego w Europie „Kalendarza Amazonek 2005”, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów. Obecnie bierze udział w projekcie kalendarza „Amazonki Young” i „CIĘCIE” oraz przygotowuje autorski projekt – oraz „Panna z Dzieckiem

Fundacja Psychoonkologii „Ogród Nadziei” została założona w 2004 roku, by stworzyć miejsce, w którym osoby chore na nowotwory wraz ze swoimi bliskimi znajdą pomoc psychologiczną i wsparcie, jakże ważne w zmaganiach z chorobą. Wiele z tych osób jest przekonanych, że rak to już wyrok. Dzięki wspierającemu podejściu do chorego, budowana jest świadomość, że nowotwór jest chorobą, z którą można żyć i z której można zdrowieć. Intencją, jaka przyświeca Fundacji jest poprawa jakości życia osób chorych i ich bliskich w tym trudnym momencie.

d
logo